„А. Димитров - 1937” НЧ /Сливен/
„Д-р П. Берон – 1934” НЧ /с. Тополчане/
„Даскал Д. Димов – 1908” НЧ /с. Ж. войвода/
„Дружба -1993” НЧ /Сливен/
„Единство -1939” НЧ /Сливен/
„Звезда – 1928” НЧ /с. Старо село/
„Зора -1860” НЧ /Сливен/
„Изгрев -1936” НЧ /с. Глуфишево/
„Изгрев – 1928” НЧ /с. Драгоданово/
„Искра -1928” НЧ /с. Градско/
„Искра- 1929” НЧ /с. Крушаре/
„Надежда -1926” НЧ /с. Гергевец/
„Отец Паисий -1928” НЧ /с. Трапоклово/
„Отец Паисий -1936” НЧ /Сливен/
„Пробуда -1906” НЧ /Кермен/
„Пробуда -1907” НЧ /с. Биково/
„Пробуда -1932” НЧ /с. Камен/
„Пробуда -1934” НЧ /с. Ковачите/
„Пробуда -1938” НЧ /с. Панаретовци/
„Просвета -1924” НЧ /с. Зл. Войвода/
„Просвета -1925” НЧ /с. Мечкарево/
„Просвета -1935” НЧ /с. Глушник/
„Просвета -1936” НЧ /с. М. Чочовен/
„Просвета -1946” НЧ /с. Божевци/
„Светлина -1912” НЧ /с. Николаево/
„Светлина -1926” НЧ /с. Селиминово/
„Светлина -1928” НЧ /с. Самуилово/
„Светлина -1928” НЧ /с. Сотиря/
Читалище „Светлина-1928“ с. Сотиря е създадено през 1928 г. съгласно чл. 27 от приетия устав по образеца, препоръчен от Министерството на народното просвещение.
Първото Настоятелство се състояло от шест члена и Проверителна комисия от трима члена.
Първият Председател е Атанас Барутчиев и секретар Никола Михайлов.
През годините читалището се е стремяло да запази традициите. Днес читалището продължава традициите - работи с основно училище св. “Пайсий Хилендарски”, Пенсионерски клуб „Божур“ и ЦДГ „Перуника”. Към читалището има група за Художествено слово. Библиотеката разполага с 3582 тома литература.
През годините читалището има реализирани два проекта, с които е обновен библиотечния фонд със закупена литература от различни жанрове – ученическа, художествена, отраслева и други. Има участия в маскарадните игри в с. Камен, общ. Сливен.
Настоятелството се състои от пет члена, Проверителната комисия от трима члена. Председател на читалището е Стела Георгиева, секретар-библиотекар Динка Борисова, председател на Проверителната комисия – Ваня Бонева.
„Светлина -1930” НЧ /с. Чинтулово/
Читалището в селото е основано от будни селяни през 1930 година. Отначало не е имало сграда, но това не им пречело да развиват дейност. Събирали са чрез дарения книги и празнували народните празници според обичая на селото.
През 1966 година е построена и открита сградата на читалището 382 кв. м., която е построена с доброволен труд на селяните. До 1993 г. не е имало щатна бройка към читалището. Работили са на хонорар и половин бройка, но това не пречка за изява на членовете на читалището. Имало е театрален състав печелил много регионални и общински награди. Той е съществувал две години. По-късно се сформирал певчески и танцови състави от 30 човека, които имат много изяви и са ходили на турне в бившата СССР.След 1994 година се сфор мира детски танцов състав, който е участвал на регионални и общинси събори. В момента читалището има детски певчески състав ”Здравец” който участва най-активно в различни събори, а и най-радостното че печели и награди. Преобладаващото население на селото е ромско, но това не ни пречи да работим много добре с тях. Има много даровити деца и в момента имаме танцов състав за диско и ромски танци. Имаме и женска певческа група ”Белянка” която най-активно участва във всички събори. Същата представя и народни обичаи като „Бабин ден”, „Игнажден”, „Седянка” и ”Белянка” за който обред имаме филм изпратен в Министерството на културата и имаме грамота от Национална система „Живи човешки съкровища” втори национален етап 2014 г. С обреда „Белянка” бяхме класирани и за Копривчи-ца и трета награда. На ХV международен фолклорен фестивал - гр. Раднево. В селото се празнуват народните празници по обичай на селото.
Певческата ни група ходи в Турция „Кушадасъ” на Фестивал с помощта на Общински Съвет ни отпусна средства за което сме безкрайно благодарни. От проекти одобрени от Министерството на културата читалището закупи компютърна конфигурация и сценично музикална уредба. Правили сме проекти за носии и ремонт на читалището от допълващата субсидия но не сме получили нищо.Участие в проект ”Сръчна Българка” с изложба на терлици и престилки. Редовно посещаваме обучението по проект „Възможност за промяна”.
Към читалището има и библиотека която в момента има 4004 бр.тома книги. Библиотеката се посещава много най-вече от деца защото имаме училище до четвърти клас, а и учениците които учат в Сливен си пътуват. Годишно имам около 4000-4500 посещения.
Нашето село има 1400 жители и е на 12 км.от Сливен. Имаме манастир „Свети Илия” който е гордост за нашето село и района ни.
„Слънце -1928” НЧ /с. Гавраилово/
Годината е 1928. На 29-ти февруари по идея на учителя Димитър Карастоянов се учредява народно читалище „Слънце”. Основатели са 39 души, от тях 5 жени.
Първи председател става Иван Атанасов.
В зората на читалищната дейност, през 1931г., е изнесено и първото театрално представление.
През 1949 г. се сформира младежки танцов състав. В годините след 1976, носител на много награди и отличия от местни, регионални и национални фестивали и събори: Лауреат и носител на златни медали от V, VI и VII Републикански фестивали.
В 1958 – битов дамски хор. Носител на два сребърни медала от републикански фестивали.
За 50-годишния си юбилей читалището е наградено с орден „Кирил и Методий”
Читалището днес разполага с добра материална база, просторни библиотечни помещения, репетиционна зала, голям киносалон. Поддържа библиотека с 9000 тома литература. Развива богата културна дейност и художествена самодейност. Утвърди се като необходим център за услуги и информация на населението. Отворено е и за други нетрадиционни дейности. От 2010 година е включено в програмата „Глобални библиотеки – България”. Работата в компютърната зала привлича повече читатели и посетители. Наличието на нови технически средства допринася за обогатяване на културните прояви с интересни моменти, подпомага развитието на художествената самодейност.
Действащи колективи с художествени ръководители Донка и Иван Иванови:
Фолклорен танцов ансамбъл „Тракийска китка”. С богата концертна дейност, множество спектакли / „На теб, Българийо, свещена”, „Горд е българският дух”, „Носталгия”, В магията на танца”, „65 години във вихъра на танца” и др./ Участия в телевизионни предавания, участия в Украйна, Молдова, Турция, Гърция.
Колектив за изворен фолклор. Пресъздава местни хора и обичаи. Участия в регионални и съборите в Копривщица, в телевизионни предавания. Гостуване в Словения.
ДТК “Здравец”. Започва своето летоброене от пролетта на 1977 г. Лауреат и носител на златен и два бронзови медала от Републикански фестивали, награди и отличия от регионални участия. Концертна дейност в страната. Участия във фестивали в Молдова, Македония, Турция.
Група за любими песни “Настроение”, продължител на певческата самодейност в Гавраилово.
Клуб „Хоровод” – от 2014 година.
Реализирани проекти:
• “Читалището – информационен посредник в селските райони” - финансиран от фондация „Читалищна мрежа”.
• „Гавраилово – от векове за векове” - финансиран по програма „Глобални библиотеки”
Партньорства по проекти:
• Дружество на инвалида с. Гавраилово
• ОУ “Найден Геров” с. Гавраилово
• НЧ “Светлина – 1926” с. Селиминово
Етнографска сбирка. Подредена през 2002 г. Разкрива бита на хората от Гавраилово и връща към корените български всеки, който посети читалището.
Настоятелство: Председател Иван Иванов, Секретар Цвета Христова, членове Милена Пейчева, Милко Костадинов и Янина Радева.
Контакти: тел. 0895506011
е-mail:
За повече информация: http://gavrailovo.net